4 wskazówki, co zrobić, aby zwiększyć wskaźnik odpowiedzi wśród pracowników w ankietach

Warto zastanowić się co zrobić, aby zwiększyć ilość pracowników biorących udział w ankietach. Pracownicy często nie wypełniają udostępnianych ankiet ze względu na negatywne doświadczenie, bądź brak perspektyw. Każdy właściciel firmy powinien jednak starać się zwiększyć liczbę osób wypełniającą ankiety, ale jak to zrobić?

Stwórz konkurencję

Jeśli masz wiele oddziałów, na przykład sieć supermarketów, i planujesz przeprowadzić ankietę wśród pracowników, dlaczego nie zorganizować międzyoddziałowego konkursu, aby sprawdzić, który sklep ma najlepszy wskaźnik uczestnictwa. Możesz przewidzieć nagrodę dla najlepszego sklepu, jak bon upominkowy dla każdego pracownika i kierownika. Z pewnością będzie to dużą motywacją dla osób mających wziąć udział w ankiecie. Nagrody zawsze są pozytywnie odbierane wśród pracowników. Poza tym, jest to świetny sposób, aby wszyscy zaangażowali się i byli gotowi do jak najszybszego zakończenia ankiety.

Jasna komunikacja

Jak w każdym aspekcie świata biznesu, komunikacja będzie kluczem do Twojego sukcesu. Każde spotkanie z menedżerami, każde spotkanie z liderami zespołów, a następnie z pracownikami, jak również każda rozmowa telefoniczna, e-mail i komunikatory internetowe muszą być skoncentrowane i profesjonalne. Upewnij się, że każdy poziom łańcucha pozwala na zadawanie pytań i upewnij się, że wszystkie kanały komunikacji są otwarte dla członków organizacji.

Stwórz dobrą zabawę

Ważne jest, abyś był kreatywny w swojej ankiecie, aby była ona tak zabawna i wciągająca, jak to tylko możliwe. Oczywiście zależy to również od Twojej firmy i charakteru branży, w której działasz. Takie ankiety będą chętniej wypełniane przez członków organizacji, a co więcej pomoże to w uzyskaniu większej ilości odpowiedzi. Aby ankieta była ciekawa zastosuj różne rodzaje pytań – otwarte, zamknięte jednokrotnego i wielokrotnego wyboru, z sumą punktów do przydzielenia, pytania ze skalą, macierzowe, czy wiele innych. Aby stworzyć taką ankietę warto skorzystać z dostępnych szablonów, które ułatwiają przygotowanie badania. Jednym z takich narzędzi, które umożliwia dostęp do różnych szablonów i pytań jest program SurvGo™. Nie każdy musi się znać na pytaniach ankietowych, więc pamiętaj o dokładnym wytłumaczeniu każdej formy pytania przed rozpoczęciem ankiety, aby pracownicy wiedzieli jak odpowiedzieć.

Stosuj zachęty

To może być jeden z najbardziej niecodziennych sposobów na wyróżnienie ankiety, ponieważ może być bardzo kosztowny, ale dający oczekiwane rezultaty. Dzięki prostym, zabawnym gadżetom, możesz osiągnąć wspaniałe rezultaty! Oferowanie zachęt może pomóc w zwiększeniu chęci pracownika do ukończenia i wypełnienia ankiety, ale nie możesz rozdawać zachęt wszystkim pracownikom, chyba że prowadzisz małą firmę.

Zastosowanie się do powyższych rad sprawi, że z pewnością uzyskasz większą liczbę odpowiedzi, niż dotychczas. Pamiętaj także o dostępnych narzędziach, jak SurvGo™, aby ułatwić respondentom wypełnianie badania, a także zaoszczędzić czas tworząc je. Twórz takie ankiety, które będą pozytywnie odbierane wśród pracowników, a także zachęcaj ich do wypełniania badań poprzez różnego rodzaju zachęty. Na podstawie zebranych informacji będziesz mógł poprawić funkcjonujące mechanizmy, aby każda osoba zatrudniona była zadowolona z podejmowanych działań i panującej atmosfery.