Oprogramowanie badawcze CAPI jest skrótem od Computer Assisted Personal Interviewing software. Jest to gromadzenie danych twarzą w twarz w celu osobistego zebrania informacji. Ankieter administruje kwestionariuszem dla respondenta i zaznacza odpowiedzi na swoim smartphone’ie, tablecie lub komputerze nawet w trybie offline. Dane są synchronizowane z serwerem, a następnie są dostępne do analizy.
Dystrybucja anonimowa ma miejsce wtedy, gdy administrujesz wywiad twarzą w twarz z przypadkowymi osobami, takimi jak: kupującymi w supermarketach lub sklepach, wyborcami w lokalach wyborczych, gośćmi w muzeach lub na targach, czy przechodniami na ulicy. Na początku (lub na końcu) wywiadu zazwyczaj wymagane są pewne dane osobowe, takie jak imię, nazwisko i numer telefonu, lecz nie jest to konieczne. Procedura ta jest przydatna przy tworzeniu listy respondentów do innych badań lub do działań związanych z badaniem rynku.
Ten tryb dystrybucji sprawia, że metodyka CAPI jest naprawdę podobna do badań internetowych, z wyjątkiem tego, że respondent jest badany osobiście przez ankietera. Przed rozpoczęciem wywiadu z użyciem systemu CAPI ankieter musi wybrać kontakt z listy.
Połączenie internetowe może nie zawsze być dostępne, gdy idziesz w teren. Z tego powodu ważne jest, aby wybrać oprogramowanie, które posiada aplikację zdolną do pracy również w trybie offline. Tego typu aplikacja pozwala na zbieranie danych bez połączenia internetowego. Możliwe jest zebranie dowolnej ilości danych ankietowych, a następnie zsynchronizowanie ich z głównym serwerem, gdy posiadasz włączone dane lub połączenie WiFi. Aplikacje, które nie obsługują trybu offline powodują wiele problemów dla metodyki CAPI. Czasami błędnie nazywa się je CAPI online i nie są one w ogóle przydatne dla tej metodologii. Dość często są one tworzone z wykorzystaniem istniejących materiałów z interfejsu CATI lub CAWI: inwestycja firmy programistycznej jest minimalna, ale rezultat jest bezużyteczny. Ważne jest, aby nie wpaść w pułapkę i mieć pewność, że zakupione oprogramowanie obsługuje prawdziwe CAPI - czyli aplikację offline.
Jest to działalność wykorzystywana przez duże organizacje do sprawdzania jakości usług, zadowolenia klientów lub jakości produktów w ich sieci handlowej, wykorzystując fałszywych klientów do oceny dowolnego aspektu ich sklepów. Metodologia ta ma kluczowe znaczenie dla gromadzenia ważnych informacji i jest uważana za niezbędną do utrzymania wysokich standardów jakości. Fałszywy klient może po cichu wypełnić kwestionariusz za pomocą smartphone’a lub tabletu i zrobić zdjęcia w celu weryfikacji wyświetlania produktów lub oceny jakości usług, dodając notatki do każdego aspektu, który ocenia. Aplikacje CAPI są naprawdę przydatne do zapisywania informacji zebranych podczas tajemniczych zakupów zwiększając jakość danych.
Przy szacowaniu kosztów oprogramowania do badań CAPI należy pamiętać o kosztach związanych z narzędziami badawczymi, urządzeniami i ankieterami. Koszt oprogramowania jest trudny do oszacowania, ponieważ może się znacznie różnić w zależności od polityki licencyjnej.