Strach przed zajściem w ciążę, czy tym razem się uda?

Zdecydowałaś się na dziecko ze swoim partnerem i nie możesz się doczekać, kiedy zajdziesz w ciążę. Radość może szybko ustąpić miejsca stresowi, niepokojowi i obawie, że się nie uda. Starania o zajście w ciążę mogą zawładnąć Twoim codziennym życiem, zwłaszcza jeśli oczekiwanie na dziecko okaże się dłuższe niż się spodziewałaś. Badanie płodności może wciągnąć w wir smutku i obsesji, a nierzadko zdarza się, że próbując przez wiele miesięcy począć dziecko, można nabawić się depresji.

Nie możemy zmienić rzeczywistości, ale możemy kontrolować, jak reagujemy na te wyzwania. Każdego miesiąca możesz czuć się smutna w tygodniu miesiączki, mieć obsesję na punkcie owulacji w następnym tygodniu, a następnie niepokoić się podczas dwóch tygodni wątpliwości. Na szczęście istnieją sposoby, aby zatrzymać to wirowanie.

Każdy dzień pomiędzy owulacją a kolejną miesiączką może wydawać się rokiem. To spory stres. Jeśli chcesz przestać spędzać te dwa tygodnie w udręce, teraz jest czas, aby skupić się na czymś innym: randka, babski wieczór, film, basen lub kreatywny projekt mogą utrzymać twój umysł wolny od stresu związanego z chęcią poczęcia dziecka. Musisz nauczyć się uwolnić myśli i znaleźć dla siebie taką aktywność, która Ci w tym pomoże.

Zapas testów ciążowych jest dobrze ukryty w tylnej części szafy lub szafki w łazience? Ryzyko: pokusa, by robić je coraz wcześniej, mając nadzieję na pozytywny wynik, zanim jeszcze zauważysz opóźnienie w cyklu. Rezultat: emocjonalny rollercoaster. Postaraj się oprzeć pokusie i odczekaj przynajmniej jeden dzień, zanim pośpiesznie wykonasz kolejny  test ciążowy.

Podczas starań o zajście w ciążę stres może pochłonąć tak wiele twojego umysłu, że zapomnisz o zwykłych przyjemnościach. Weź długopis i papier i zapisz około 50 czynności, które sprawiają Ci przyjemność. To może być tak proste jak branie kąpieli z bąbelkami, lub tańczenie jak szalona w swoim salonie. Nie masz żadnych pomysłów? Zapytaj swoich bliskich i partnera, co sprawiło, że uśmiechnąłeś się w ostatnich latach. Zawieś listę w widocznym miejscu i cieszyć się nią, gdy poczujesz, że znów myślisz tylko o jednym…

Kolejna próba zajścia w ciążę doprowadza do faktu, iż seks staje się obowiązkiem, opatrzonym licznikiem czasu, tu, dziś i teraz. Od frustracji, przez wstyd, aż po niskie libido, próby zajścia w ciążę mogą odbić się na Twoim życiu seksualnym. Dlatego ważne jest, aby przywrócić równowagę w relacji z partnerem. Poświęć czas na rozmowę o tym, jak się czujesz i co mogłoby pomóc ci zbliżyć się do siebie i bardziej połączyć. Staraj się czerpać przyjemność z zbliżenia, nie traktuj seksu przedmiotowo.

Testy płodności mogą wykazać poziom hormonów, który mieści się w normie, ale nie uwzględniają one innych czynników, które mogą mieć wpływ na poczęcie. Wskaźnik masy ciała (BMI), stres, palenie, dieta, harmonogram pracy i aktywność fizyczna to czynniki, które mogą wpływać na płodność.

Odzyskanie kontroli nie oznacza udawania, że wszystko jest w porządku i że niepłodność nie ma wpływu na twoje emocje. Poświęcenie czasu na uznanie trudnych uczuć może pomóc Ci poczuć się bardziej wolnym i zrelaksowanym. Możesz pisać, dzielić się swoimi uczuciami ze społecznością internetową lub szukać pomocy u terapeuty. Terapia jest również pomocna dla pary, której związek zaczyna się komplikować.

​Niektóre pary uważają, że jeśli poziom AMH (ocena rezerwy jajnikowej stosowana jest w diagnostyce niepłodności kobiet i związana jest z badaniem stężenia hormonu antymüllerowskiego) jest w normie, próby zajścia w ciążę mogą być opóźnione bez problemów. Inni wierzą, że jeśli poziom AMH jest niski, nie będą mogli mieć dzieci. Ale testy płodności, zwłaszcza te, które nie są wykonywane u lekarza, nie mogą być uważane za jedyną odpowiedź. Prawidłowy poziom AMH nie oznacza, że poczęcie nastąpi szybko, a kobieta może zajść w ciążę pomimo niskiego poziomu AMH. Najlepszym momentem na urodzenie dziecka jest czas, kiedy czujesz się na to gotowa.