Miesiączka – przyczyny opóźnień

Spóźniający się okres może być stresujący. Być może zastanawiasz się, czy jesteś w ciąży, czy nie, czy coś jest nie tak. Chociaż ciąża lub choroba mogą spowodować zatrzymanie lub opóźnienie miesiączki, inne czynniki również mogą opóźnić wystąpienie miesiączki, takie jak stres lub naturalna zmienność cyklu menstruacyjnego.

 

Późne miesiączki i ciąża

Jeśli uprawiałaś seks bez zabezpieczenia, miesiączka może się spóźniać, ponieważ jesteś w ciąży. Zalecamy najpierw wykluczenie ciąży poprzez wykonanie testu ciążowego. Zwróć uwagę na wczesne objawy ciąży, takie jak:

 

Te objawy, w połączeniu z opóźnionym okresem, mogą oznaczać, że jesteś w ciąży

 

 

Nie jestem w ciąży, więc dlaczego spóźnia mi się okres?

Wynik testu ciążowego był negatywny, a Ty nadal nie masz miesiączki. Co możesz z tym zrobić? Istnieje wiele powodów, dla których miesiączka może się spóźniać lub nie występować, albo też może całkowicie ustać.

 

Jeśli po negatywnym wyniku testu nie można wykluczyć ciąży, może wystąpić opóźnienie lub brak miesiączki z powodu:

 

Istnieje wiele powodów, dla których możesz doświadczyć opóźnienia lub braku miesiączki, a większość z nich, jak np. stres, nie jest powodem do niepokoju. Miesiączka może wrócić do normy dzięki kilku pozytywnym zmianom w stylu życia.

 

Jednak, aby wykluczyć wszelkie powody do niepokoju, jeśli miesiączka nie zaczyna się po kilku cyklach, należy zgłosić się do lekarza po poradę medyczną. Zachęcamy o konsultację z lekarzem ginekologiem – Michał Poński jest do Państwa dyspozycji.

 

 

Czy naprawdę spóźnia mi się okres?

Może ci się wydawać, że miesiączka się spóźnia, ale to może być tylko naturalna zmiana w normalnym cyklu miesiączkowym. U wielu kobiet cykl miesiączkowy zmienia się z miesiąca na miesiąc, zazwyczaj o dwa lub trzy dni. Tak więc miesiączka może pojawić się 27 dnia jednego miesiąca, a 33 dnia innego miesiąca. Jednak w przypadku niektórych kobiet wahania są jeszcze większe: 46% cykli miesiączkowych może się różnić o 7 lub więcej dni, a 20% o 14 lub więcej dni. Każda kobieta ma inny cykl menstruacyjny, a wraz z wiekiem i zbliżaniem się do menopauzy, możesz zauważyć, że twoje cykle stają się bardziej nieregularne. Jeśli jeszcze tego nie robisz, monitorowanie cykli miesiączkowych może pomóc ci określić, co jest dla ciebie normalne, poprzez obserwowanie zmian w twoich cyklach. Jeśli masz obawy, porozmawiaj z lekarzem.