logo CATI System
Usługi badawcze
Badania telefoniczne
CATI
Tajemniczy klient
O nas
Blog

Zmęczenie oczu: wskazówki, jak go uniknąć

Zmęczenie oczu: wskazówki, jak go uniknąć 

Zmęczenie wzroku to codzienność wielu osób pracujących przed monitorem. Aby sobie z tym poradzić, okulistyczna konsultacja lekarska i kilka zmian w miejscu pracy może pomóc w utrzymaniu zdrowych oczu!

Komputer jest niezbędnym elementem współczesnego świata, jest częścią codziennego życia milionów osób. Niestety, jak powszechnie wiadomo, praca przed ekranem jest powodem zaburzeń widzenia.

Zmęczenie wzroku związane z pracą przed monitorem: co to jest?

Zmęczenie związane z pracą przed monitorem jest wprost proporcjonalne do czasu spędzonego przed ekranem, ale także do jakości wzroku.

Wrażenie to może przybierać trzy formy:

  • Zmęczenie wzroku: jest to najczęstsze zjawisko, które wiąże się z poczuciem, że nie jesteśmy tak wydajni jak wcześniej, zarówno wizualnie jak i intelektualnie. Rzadko dochodzi do spadku ostrości wzroku, ale częściej do zaburzeń równowagi obuocznej z wrażeniem rozszczepienia lub zamazania obrazu.
  • Zmęczenie oczu: pieczenie, podrażnienie, uczucie suchego oka... Te charakterystyczne objawy są związane z niedostatecznym wydzielaniem płynu łzowego, co jest szczególnie nieprzyjemne. Normalna częstotliwość mrugania wynosi około 12 do 20 na minutę, co pozwala na tworzenie filmu łzowego, zanim poprzedni zostanie przerwany. Jednak praca przed monitorem wiąże się z obniżeniem tej częstotliwości, a tym samym z wysychaniem powierzchni oczu.
  • Ogólne zmęczenie: objawia się bólami głowy, ale także bólami kręgosłupa (bóle pleców) związanymi z wadami postawy. Zmęczenie może mieć również bezpośredni wpływ na jakość wykonywanej pracy. W związku z tym wiele badań wskazuje na negatywny wpływ na efektywność określaną przez rytm czytania i zdolność do integrowania informacji.

Zmęczenie wzroku, wskaźnik nadwzroczności

Jeśli czas spędzany przed ekranem jest zbyt długi, może wystąpić zmęczenie spowodowane koncentracją na ekranie, ale także brakiem ruchu związanym z wadami postawy. Zmęczenie może jednak wystąpić znacznie wcześniej, jeśli osoba ma nieskorygowaną wadę wzroku, głównie astygmatyzm lub nadwzroczność.

W przypadku nadwzroczności utajonej, występującej między 30 a 40 rokiem życia, zmęczenie pojawia się częściej i szybciej. Tego typu praca jest wskaźnikiem zaburzeń widzenia związanych z nieostrym widzeniem z bliska, podczas gdy widzenie na odległość pozostaje prawidłowe. Jeśli nadwzroczność jest niewielka, może pozostać niezauważona.

Wskaźnik zeza i krótkowzroczności

Gdy obrazy z obu oczu nie pokrywają dokładnie, może wystąpić heteroforia (tendencja do mrużenia oczu). Zez to brak równoległości między osiami optycznymi obu oczu przy ustalaniu punktu. Powstanie zeza może być związane z silną hipermetropią lub pochodzić z przyczyn dziedzicznych.

Krótkowzroczność może pozostać niezauważona, ponieważ widzenie z bliska (charakterystyczne dla pracy przy monitorze) jest niezmienne, w przeciwieństwie do widzenia na odległość. Lekarze medycyny pracy zwracają szczególną uwagę na te problemy.

Czy niebieskie światło jest niebezpieczne dla oczu?

Światło niebieskie jest częścią spektrum światła emitowanego przez słońce, ale także przez sztuczne źródła światła: żarówki LED i ekrany (tablety, telewizory, komputery, smartfony). Badania naukowe wykazały, że długotrwała ekspozycja na światło powoduje fotochemiczne uszkodzenia siatkówki.

Nasza rada, aby uniknąć zmęczenia wzroku?

Aby uniknąć zjawiska zmęczenia wzroku, należy oczywiście korygować wzrok za pomocą odpowiednich rozwiązań: okularów, soczewek kontaktowych lub chirurgii refrakcyjnej w przypadku krótkowzroczności.

Oto kilka zdroworozsądkowych środków, które warto wdrożyć w codzienność:

  • Unikaj odbić na ekranie. Filtry antyrefleksyjne powinny być stosowane tylko wtedy, gdy inne rozwiązania nie są możliwe, ponieważ mogą one zmniejszać kontrast i ostatecznie utrudniać czytanie.
  • W polu widzenia nie powinny znajdować się okna ani bezpośrednie źródła światła. Dlatego ekran powinien być prostopadły do źródła światła .Użyj żaluzji lub ruchomych zasłon, aby zapobiec odbiciom światła.
  • Preferuj pośrednie (halogenowe) lub pojedyncze (lampka biurkowa) źródła światła. Lampy sufitowe z oprawionymi źródłami światła (z siatkami ograniczającymi problem odbić)
  • Rób przerwy i wykonuj zadania naprzemiennie. Zmiana aktywności (czyli momenty nie przykuwania się do ekranu) powinna odbywać się albo 5 minut na 45 minut pracy, albo 15 minut co dwie godziny.
  • Badaj wzrok przynajmniej raz w roku