logo CATI System
Usługi badawcze
Badania telefoniczne
CATI
Tajemniczy klient
O nas
Blog

Wszystko co powinieneś wiedzieć o metodzie badawczej CAPI

Oprogramowanie badawcze CAPI jest skrótem od Computer Assisted Personal Interviewing software. Jest to gromadzenie danych twarzą w twarz w celu osobistego zebrania informacji. Ankieter administruje kwestionariuszem dla respondenta i zaznacza odpowiedzi na swoim smartphone’ie, tablecie lub komputerze nawet w trybie offline. Dane są synchronizowane z serwerem, a następnie są dostępne do analizy.

Anonimowa dystrybucja

Dystrybucja anonimowa ma miejsce wtedy, gdy administrujesz wywiad twarzą w twarz z przypadkowymi osobami, takimi jak: kupującymi w supermarketach lub sklepach, wyborcami w lokalach wyborczych, gośćmi w muzeach lub na targach, czy przechodniami na ulicy. Na początku (lub na końcu) wywiadu zazwyczaj wymagane są pewne dane osobowe, takie jak imię, nazwisko i numer telefonu, lecz nie jest to konieczne. Procedura ta jest przydatna przy tworzeniu listy respondentów do innych badań lub do działań związanych z badaniem rynku.

Przekazanie do istniejącej listy respondentów.

Ten tryb dystrybucji sprawia, że metodyka CAPI jest naprawdę podobna do badań internetowych, z wyjątkiem tego, że respondent jest badany osobiście przez ankietera. Przed rozpoczęciem wywiadu z użyciem systemu CAPI ankieter musi wybrać kontakt z listy.

Badanie CAPI w trybie offline i online.

Połączenie internetowe może nie zawsze być dostępne, gdy idziesz w teren. Z tego powodu ważne jest, aby wybrać oprogramowanie, które posiada aplikację zdolną do pracy również w trybie offline. Tego typu aplikacja pozwala na zbieranie danych bez połączenia internetowego. Możliwe jest zebranie dowolnej ilości danych ankietowych, a następnie zsynchronizowanie ich z głównym serwerem, gdy posiadasz włączone dane lub połączenie WiFi. Aplikacje, które nie obsługują trybu offline powodują wiele problemów dla metodyki CAPI. Czasami błędnie nazywa się je CAPI online i nie są one w ogóle przydatne dla tej metodologii. Dość często są one tworzone z wykorzystaniem istniejących materiałów z interfejsu CATI lub CAWI: inwestycja firmy programistycznej jest minimalna, ale rezultat jest bezużyteczny. Ważne jest, aby nie wpaść w pułapkę i mieć pewność, że zakupione oprogramowanie obsługuje prawdziwe CAPI - czyli aplikację offline.

Zalety badań CAPI

  • Tajemniczy klinet

Jest to działalność wykorzystywana przez duże organizacje do sprawdzania jakości usług, zadowolenia klientów lub jakości produktów w ich sieci handlowej, wykorzystując fałszywych klientów do oceny dowolnego aspektu ich sklepów. Metodologia ta ma kluczowe znaczenie dla gromadzenia ważnych informacji i jest uważana za niezbędną do utrzymania wysokich standardów jakości. Fałszywy klient może po cichu wypełnić kwestionariusz za pomocą smartphone’a lub tabletu i zrobić zdjęcia w celu weryfikacji wyświetlania produktów lub oceny jakości usług, dodając notatki do każdego aspektu, który ocenia. Aplikacje CAPI są naprawdę przydatne do zapisywania informacji zebranych podczas tajemniczych zakupów zwiększając jakość danych.

  • Koszty

Przy szacowaniu kosztów oprogramowania do badań CAPI należy pamiętać o kosztach związanych z narzędziami badawczymi, urządzeniami i ankieterami. Koszt oprogramowania jest trudny do oszacowania, ponieważ może się znacznie różnić w zależności od polityki licencyjnej.